Aká je shiba?

Exteriér a charakterové vlastnosti

Majestrátne našuchorený vysoko nosený chvost, mohutná postava, silný krk, hrdá hlava, z ktorej vytŕčajú špicaté uši. Malé, hlboko položené hnedé oči trojuholníkového tvaru vidia hlboko do duše a vedia o vás všetko. Líščí vzhľad prispieva celkovému vznešenému výzoru.

Veľký pes v malom tele

Shiba je malý samuraj. Nebojácna, múdra, šikovná. Jej vnútorná sila, sebadôvera a nezvyčajné sebaovládanie robia zo shiby pravého japonca. Vyznačuje sa dominanciou a tvrdohlavosťou. Aj napriek svojmu menšiemu vzrastu je výborný strážca . Dospelé fenky dosahujú hmotnosť do 10 kg, psíkovia do 13 kg.

Vďaka svojej kompaktnosti je shiba vhodná aj na chov v byte. Bez problémov sa však prispôsobí aj pobytu vonku. Hustá podstada dokonale udržuje teplo a umožňuje veľmi dobre znášať aj silné mrazy. Šiba nevyžaduje veľký priestor a veľký výbeh. Je stelesnením japonskej jemnosti a odmeranosti.

Svojmu pánovi je nadovšetko verná

Aké charakterové vlastnosti sú pre shiba-inu typické? Protiklady. Na jednej strane je nezávislá a sebestačná, na druhej strane veľmi oddaná a verná. Shiba je energická a neúnavná, hravá a aktívna. Veľmi citlivo vníma svoje okolie. Dokáže z okna alebo balkóna celé hodiny sledovať okolité dianie.

Od prírody je veľmi dobrý lovec a veľmi rada vám bude robiť spoločnosť aj pri výletoch do prírody. Zvláda dlhé túry a miluje prechádzky. Nevyžaduje ich však denne, vystačí si aj s bežným venčením. Je milá k deťom a je tiež vynikajúcim rodinným psom.

Šteká skôr zriedka, reaguje na neobvyklé a nové udalosti. Disponuje širokou paletou rôznych zvukov, ktoré nie sú pre psy typické. Tým sa shiba veľmi odlišuje od iných plemien.

Shiba je veľmi inteligentná, temperamentná a nadmieru čistotná. Mnohí majitelia považujú shibu za mačku v psej koži. Bude vždy vašim najlepším spoločníkom a rada zahreje aj vašu posteľ 🙂

chovateľská stanica shiba inu